top of page

HVALEŽNOST

                                                                                                             

KAJ JE HVALEŽNOST?

Hvaležnost kot vrednota je čustvo, s katerim izražamo spoštovanje do tistega, ki je za nas storil nekaj dobrega. Je prepoznavanje vrednosti, ki nima nič skupnega denarno vrednostjo. Kadar hvaležnost izrazimo spontano, brez obveznosti, gre za potrditev dobrote.

Hvaležnost je notranji vzgib.

Vsekakor pa se ljudje razlikujemo po stopnji,  kako smo hvaležnost  pripravljeni izkusiti in izraziti. Hvaležnost se kaže dvostransko, kot začasni notranji dober občutek in lastnost. V obeh primerih, hvaležnost vsebuje proces prepoznanja, prvo, da je oseba pridobila pozitiven izid, in drugo, da obstaja zunanji vir tega dobrega izida.

KJE SE IZRAŽA HVALEŽNOST KOT VREDNOTA?

Hvaležnost v družbi izboljša naše medsebojne odnose. Njene korenine segajo globoko v zgodovino – izhaja iz vrednosti preživetja, gre za pomoč drugim in prejemanje pomoči od drugih. Znanstvene raziskave kažejo, da obstajajo specifična območja v možganih, ki so vključena v doživljanje in izražanje hvaležnosti.

Hvaležnost je spontan naraščajoč občutek zadovoljstva, ki ga dosežemo, ko prejmemo pomoč ali dober izid iz okolja. Raziskave dokazujejo tudi njeno vrednost kot prakso – to je, da si zavestno prizadevajo, da bi šteli svoje blagoslove. Študije kažejo tudi, da ljudje lahko namerno gojimo hvaležnost – kjer so pomembne družbene in osebne prednosti takega delovanja.

ZAKAJ JE HVALEŽNOST POMEMBNA?

Čutiti hvaležnost do ljubljenih oseb, živali, narave, in do samega življenja nas dela predvsem zadovoljne, srečne. Čustvo hvaležnosti ustvarja v nas dvig energije, ki naredi ozračje pozitivnosti, kar doseže znotraj in navzven v okolje močan pozitivni naboj.

Psihologi so potrdili, da skozi čas, občutek hvaležnosti povečuje srečo in vpliva tako na fizično in kot psihično zdravje. Pozornost pa je pritegnilo dejstvo, da dobrodejno vpliva na ljudi, ki imajo probleme z mentalnim zdravjem. Študijske analize tudi kažejo, da vadenje oziroma vključevanje hvaležnosti v svoj vsakdan spremeni uporabo besed, ki izražajo negativna čustva. Z notranjo naravnanostjo k hvaležnosti lahko spremenimo notranjo pozornost stran od negativnih čustev, kot so jeza, zamera, zavist in drugih. Torej hvaležnost, kot pozitivno čustvo zmanjšuje možnost razmišljanja o negativnih čustvih.

Pravi rezultati in s tem blagodejni učinki se pokažejo čez čas. Skeni možganov ljudi, kateri so bili dodeljeni nalogi, ki stimulira izražanje hvaležnosti, kažejo dolgotrajne spremembe v prefrontalni skorji, ki povečujejo občutljivost na prihodnje izkušnje hvaležnosti. Čustvo hvaležnosti se dobesedno izplača. GOJITE HVALEŽNOST!

KAKO HVALEŽNOST VNAŠAMO V SVOJE ŽIVLJENJE

Hvaležnost se začne z opažanjem dobrote v svojem življenju.

Materialistični svet in kultura v našem okolju žal spodbuja konstantno hotenje, hrepenenje po ustvarjanju in imeti čim več dobrin. Dobrine kot začasni vir sreče niso najbolj plodna podlaga za hvaležnost. So prej nepremagljiva ovira, da razviješ hvaležnost. Zavist in še posebej cinizem in narcisizem so podobni “tatovi hvaležnosti.”  

Tu je nekaj načinov gojenja hvaležnosti:

  • Redno piši dnevnik ali na nek način zapiši velike in majhne radosti dnevnega življenja.

  • Zapiši vsaj tri dobre stvari – prepoznaj te stvari, ki so bile dobre zate in prepoznaj vzrok.

  • Napiši zahvale drugim, predvsem tistim, ki so te osrečili oziroma naredili zate nekaj dobrega.

  • Pomisli na ljudi, ki so te navdušili in kaj v zvezi z njimi ti je bilo najbolj pomembno.

  • Vključi se v “mentalno subtrakcijo.” Predstavljaj si kakšno bi bilo tvoje življenje, če se nek pozitiven dogodek ne bi zgodil.

 

Pripravila: Mag. Barbara Gomboši, psihologinja

bottom of page