
MGL ENERGIJA d.o.o.
Trg Dušana Kvedra 9, 2000 Maribor
040 740 997
mgl@telemach.net
Matična št.: 6111882000
Davčna št.: 37869736
Mag. Barbara Gomboši
psihologinja
Antoličičeva 10, Maribor
030 321 076
p3psiholog@gmail.com
SAMOZAVEST
KAJ JE SAMOZAVEST?
Samozavest je vera v sebe, kjer ima posameznik sposobnost soočanja z življenjskimi izzivi. Posameznik prepričanje izraža na svoj način od katerega so odvisni njegovi uspehi. Samozavestna oseba ima realističen občutek svojih zmožnosti in občutek varnosti v svojem prepričanju.
Realna ocena svojih sposobnosti posamezniku omogoča doseganje zdravega ravnovesja samozavesti. Preveč samozavesti se lahko pokaže kot samozadovoljnost in aroganca. Precenjevanje svojih sposobnosti lahko vodi do problemov kot so nepravočasno dokončanje projekta. Premalo samozavesti lahko prepreči ljudem, da tvegajo in ne izkoristijo priložnosti v osebnem, poslovnem in družbenem življenju.
Uravnavanje samozavesti pomaga ljudem pri pridobitvi verodostojnosti, dobremu prvemu vtisu, soočanju s pritiskom, in reševanju osebnih in poslovnih izzivov. Ravnovesje samozavesti je pogoj za dobre medsebojne odnose.
Najboljši način za zagotavljanje ravnovesja samozavesti je realno ocenjevanje samega sebe.
KAKO ZGRADITI SAMOZAVEST?
Osebna samozavest ni prirojena, dokončna lastnost, temveč je sposobnost, ki jo je mogoče sčasoma pridobiti in izboljšati. Velik vpliv na izboljšanje samozavesti imata predvsem družina in primarno izobraževanje.
Družbena samozavest se lahko razvije z vadbo v družbenih okoljih.
Anksioznost oz. tesnoba se lahko pojavi, ko ljudje začnejo dvomiti vase. Če se ljudje postavijo v center dogajanja in se navadijo na posebne razmere te situacije, ki se je bojijo, lahko ljudem zagotovi, da se ne bo zgodilo nič resnično slabega. Aktivnost postane lažja z vajo.
Ljudje se lahko naučijo izuriti svojo samozavest v tipičnih tesnobnih situacijah kot je javno nastopanje. Anksiozni ljudje so nagnjeni k povečanju pozornosti naravnega odziva živčnega sistema na strah. Simptom je hitrejše bitje srca, ki lahko posameznika iztiri. Razumevanje takšne reakcije in z odmikom simptomov na stran omogoča boljše osredotočanje na vsebino govornega nastopa in posledično povrne stabilnost nastopajočemu.
Izven družbenega konteksta, oseba lahko pridobi občutek samozavesti na podlagi osebnih in strokovnih dosežkov. Nove ideje in doseganje ciljev lahko omogoči prepričanje, da je oseba kompetentna in sposobna.
Pripravila: Mag. Barb Gomboši, psihologinja