
MGL ENERGIJA d.o.o.
Trg Dušana Kvedra 9, 2000 Maribor
040 740 997
mgl@telemach.net
Matična št.: 6111882000
Davčna št.: 37869736
Mag. Barbara Gomboši
psihologinja
Antoličičeva 10, Maribor
030 321 076
p3psiholog@gmail.com
STRAH 2
KAKO SE SOOČITI S STRAHOM
Vsakogar je kdaj strah ali je pod stresom, ko se zgodi kaj neprijetnega v osebnem ali družbenem okolju. V šoku ljudje težko razmišljajo, kaj naj naredijo, da se njihovo telo vrne nazaj v ravnovesje.
Večina ljudi se glede na izredno stanje v državi v teh dneh ukvarja z negativnimi občutki in mislimi, to povzroči močno izločanje hormonov, ki so povezani s strahom, stresom in preživetjem.
Posamezniki, ki predolgo podoživljajo izkušnjo strahu, bodisi zaradi negativnih dogodkov ali zaradi vseh negativnih informacij v okolju, so venomer izpostavljeni izrednemu stanju, kjer njihovo telo izgublja dragoceno energijo, ki jo potrebujemo za delovanje imunskega sistema. Položaj “beg ali boj” je kradljivec energije.
S psihološkega vidika pa pretirano izločanje stresnih hormonov povzroča negativna čustva, spodbuja celo k agresivnosti in negotovosti. Naš imunski sistem ne vzdrži v nedogled pomanjkanje energije v telesu, zato zbolimo. In bolj ko je telo izčrpano prej dodatni stresni trenutek izzove bolezen.
S strahom se najlaže soočimo, če misli usmerimo v morebitno situacijo, ki smo jo doživeli in v tistem trenutku občutili velik strah. Nikakor se ne smemo več oklepati negativnih čustev. Pomislite, kako v telesu zaznavate čustvo strahu in ga prepoznajte. Gre za samoopazovanje. Ko to čustvo prepoznate ugotovite, v čem je težava. Ozavestite to težavo. Ozavestite to, kar ste leta in leta potlačili in se nahaja v vašem nezavednem delu. Ozavestite vse znake vašega vedenja, ozavestite vse občutke, ki se pojavijo – z opazovanjem samega sebe spreminjate opazovano čustvo (strah) in to čustvo začne kopneti. Začutite energijo v svojem telesu.
Ko se odrečemo starim vzorcem razmišljanja, ko se ne odzivamo več po starem vzorcu navade in se odpovemo vedenju, ki smo ga uporabljali v preteklosti, smo na poti ustvarjanja novega uma – razmišljamo drugače.
POZITIVNI IZZIDI
Pomembno je, da se v prihodnje osredotočimo na pozitivne izide. Negativne misli prinesejo negativne dogodke, pozitivne misli pripeljejo do pozitivnih dogodkov. Ko se osredotočimo na pozitivne stvari, se začnemo bolje počutiti in posledično zaradi boljšega počutja kaj naredimo zase ali za koga drugega.
RELAKSACIJSKE TEHNIKE
Zaradi strahu, stresa in drugih negativnih čustev je naše telo napeto in pod čustvenim pritiskom. Relaksacijske tehnike nam lahko pomagajo sprostiti naše telo, umiriti dihanje in nam pomagajo ponovno vzpostaviti ravnovesje v telesu.
Tisti, ki ste sedaj doma, razmigavajte svoje ude z telovadbo, tudi delo doma brez dvigovanja prahu je razgibavanje. Nenazadnje tudi ljudje v postelji lahko delajo lažje vaje, da izboljšajo cirkulacijo krvi v telesu.
MEDITACIJA
Meditacija je ena izmed vrst relaksacijskih tehnik, ki nam pomaga, da vzpostavimo ravnovesje v svojem telesu, da najdemo povezavo med umom in telesom. Osredotočenost in preusmeritev misli nase, nam omogoči, da se postavimo na prvo mesto. Prvo moramo pomagati sebi, da lahko kasneje pomagamo bližnjim in drugim.
FIZIČNE AKTIVNOSTI
Fizične aktivnosti kot so športne dejavnosti (trenutno le individualne), sprehodi ali delo na vrtu in v rastlinjaku, nam lahko pomagajo, da preusmerimo svoje misli drugam in s tem spočijemo svoje telo od čustvenega napora.
SPANJE
Spanje je nujno potrebno za regeneracijo našega telesa. Zadovoljiva količina spanja lahko vpliva na naše boljše počutje, koncentracijo in celo okrepi naš imunski sistem.
Pripravili: mag. Barbara Gomboši, psihologinja
mag. Lidija Kocuvan Gašparič