Samooskrba pomeni, da si vzamete čas za stvari, ki jih uživate. Navadno samooskrba vključuje vsakodnevne dejavnosti, ki so sproščujoče, zabavne ali spodbudne. Te dejavnosti so lahko preproste kot so branje knjige, ali velike kot je dopust.
Samooskrba tudi pomeni, da poskrbite sami zase. To pomeni, da jeste redne obroke, imate dovolj spanja, skrbite za osebno higieno in vse drugo kar ohranja dobro zdravje.
Naredite samooskrbo za prednostno nalogo. Vedno bodo druge stvari za narediti, ampak ne dovolite tem stvarem, da zmotijo čas, ki ste ga namenili za samooskrbo. Samooskrbi je potrebno dati enak pomen kot drugim odgovornostim.
Postavite specifične cilje samooskrbe. Težko je slediti nejasnim ciljem kot je “Vzel si bom več časa za samooskrbo.” Namesto tega, poskusite s čem bolj specifičnim kot je “Vsak dan po večerji bom šel na sprehod za 30 minut.”
Naj vam samooskrba postane navada. Tako kot eno jabolko ne odpravi zdravstvenih problemov, enkratna uporaba samooskrbe ne bo imela veliko vpliva na zmanjšanje stresa. Izberite dejavnosti, ki jih lahko delate pogosto in ki jih boste delali.
Določite meje za zaščito samooskrbe. Ne potrebujete glavnih obveznosti, da rečete drugim “ne” – vaša samooskrba je dovolj dober razlog. Opomnite se, da so vaše potrebe tako pomembne kot potrebe ostalih.
Nekaj minut samooskrbe je boljše kot nič samooskrbe. Nastavite alarm, da vas opomni na redne premore, čeprav samo za sprehod okoli bloka ali nemoten prigrizek. Pogosto vas bo premor spodbudil k učinkovitejšemu delo, ko se vrnete.
Nezdrave aktivnosti ne štejejo kot samooskrba. Upora drog, kajenje, prenajedanje in druga nezdrava obnašanja lahko začasno skrijejo neudobna čustva, vendar povzročijo več problemov na dolgi rok.
Nadaljujte s samooskrbo, tudi če se počutite dobro. Nadaljevanje s samooskrbo vas bo obdržalo v zdravi rutini. Plus, samooskrba je lahko del razloga zakaj se počutite dobro.
Comments